Połowa roku to moment w którym projekt przyszłego rozkładu jazdy pociągów regionalnych w urzędach marszałkowskich nabiera realnych kształtów. Przyjrzeliśmy się więc lubuskiemu i dolnośląskiemu projektowi rozkłady jazdy 2020/21 dla linii Żary - Węgliniec. Nie obyło się bez niespodzianek.
Lubuski Urząd Marszałkowski chce zaproponować pewną zmianę - para połączeń Zielona Góra - Görlitz ma zostać przetrasowana przez Żagań (z pominięciem przystanku Żary Kunice). Ilość połączeń na linii Żary - Węgliniec pozostanie bez zmian - wciąż to będzie 6 par połączeń, kursujących codziennie.
Od nowego rozkładu jazdy pociągów, który wejdzie w życie 13.12.2020 r., lubuski samorząd powraca do koncepcji czterech par połączeń do Görlitz (w obecnym rozkładzie są to tylko 3 pary). Nowością będzie wydłużenie trasy pociągu o Żagań - planowany kurs z Zielonej Góry (o. 11:32) przyjedzie do Żar na 12:30, skąd w dalszą drogę ruszy do Żagania, by następnie linią kolejową 379 udać się do Jankowej Żagańskiej i dalej dotychczasową trasą. Z będzie Görlitz można wrócić dwukrotnie do Żagania - pociągiem o 17:02 (który również ominie żarskie Kunice) oraz o 19:02, który będzie kończyć bieg w Żaganiu (analogicznie jak ostatni pociąg w obecnym rozkładzie, który trasę zaczyna ze Zgorzelca).
Zmiana trasy pociągów na linii Zielona Góra - Żary - Węgliniec o Żagań jest pomysłem nieco kontrowersyjnym. Dotychczas mieszkańcy Żagania którzy chcieli udać się do Zgorzelca, Goerlitz (czy w przeszłości do Jeleniej Góry), korzystali z przesiadki w Żarach. Zmiana w proponowanej przez urząd formie oznaczać będzie m.in. wydłużenie czasu przejazdu między Zieloną Górą a Goerlitz o niemal pół godziny (2g29m kontra 2g52m), eliminację pary połączeń dla podróżnych korzystających z przystanku Żary Kunice oraz wydłużenie czasu dojazdu do Żar np. dla mieszkańców Iłowej z 17 do 40 minut. Z drugiej strony Iłowa zyska dodatkową parę bezpośrednich połączeń z Żaganiem.
Patrząc na poniższy rozkład jazdy trzeba mieć na uwadze, iż jest to wciąż tylko zarys. Między projektami lubuskimi i dolnośląskimi dochodziło do różnic, m.in. w relacjach oraz godzinach odjazdu. Dla przykładu: w dolnośląskim projekcie wszystkie pociągi z Görlitz odjeżdżają osiem minut po pełnej godzinie (czyli o 9:08, 11:08, 15:08, 17:08 i 19:08), tymczasem w lubuskim projekcie te same pociągi odjeżdżają dwie minuty po pełnej godzinie. W tabelach godziny odjazdów pochodzą z lubuskiego projektu, różnią się najczęściej kilkoma minutami w stosunku do dolnośląskiego projektu. W dolnośląskim wpisano też planowany tabor do obsługi, ale i tu są nieścisłości gdyż nie można określić właściwego obiegu. Dość pewne jest to, że po staremu kursować będą lubuskie pojazdy SA105, SA108 i SA133 - także próżno oczekiwać nowszych pojazdów typu Pesa Link (SA139).
Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.